Як вийти з депресії. Поради психолога

Кожен із нас хоча б раз у житті думав, як вийти з депресії, бо вважав, що його поганий настрій та небажання будь-що робити – це вона і є. Адже ми часто чуємо вислови на кшталт “осіння депресія” чи “депресивний стан”, тож не надаємо їм серйозного значення. Проте насправді депресія – це не тимчасова зміна настрою, а хвороба, яку має лікувати кваліфікований психолог і яка може мати жахливі наслідки для людини. Тому перш ніж ставити собі діагноз чи з’ясовувати, як вийти з депресії, потрібно визначити, що саме вас турбує, чи це дійсно депресивний стан і що до нього призвело.

Що таке депресія і чому вона виникає?

У  медицині терміном “депресія” характеризують стан зниженого настрою, байдужості, тривожності та пасивності, коли людина протягом тривалого часу не може побороти тугу і відчай. Складно визначити точний перелік симптомів цієї недуги, адже вчені доводять, що депресія еволюціонує у сучасному стрімкому й мінливому світі. Згадайте шкільні курси літератури, коли вчителі розповідали про моду серед поетів попередніх епох на меланхолію й тугу, які виливалися в їхніх сумних ліричних творах. Сьогоднішня депресія геть інакша. Дослідники підрахували, що приблизно 300 млн людей у світі мають депресію, і прогнозують, що з кожним поколінням ця цифра зростатиме на 25%. А все через постійні стреси, швидкий ритм життя, надмір інформації та брак живого спілкування з людьми. Виходить, що ми так швидко розвиваємося, що наша психіка до цього не готова, от і виникають депресивні стани. 

На жаль, таку сумну тенденцію фіксують сьогодні і серед дітей, чий мозок та емоційний розвиток зазнають найбільшого впливу від зміни нашого способу життя. Працюючи психологом у Львові, мені часто доводилося стикатися з випадками, коли діти і дорослі перебували у стані затяжної депресії, але думали, що самостійно зможуть розібратися із поганим настроєм і розв’язати свої проблеми. Коли ж нарешті наважилися звернутися до психолога або їх привели проти волі родичі чи близькі, їхній стан уже був близьким до суїцидального. Тому щоб зрозуміти, як вийти з депресії, дуже важливо вчасно її діагностувати.

Основні симптоми депресії

Перша ознака того, що у вас може бути депресія, – ви перестали діставати задоволення, ніщо не робить вас щасливими – ні улюблена їжа чи заняття, ні рідні люди, навіть відпочинок вас втомлює. Також може сильно зрости або, навпаки, геть зникнути апетит. Виникає апатія і нехіть до щоденних процедур, як-от вмивання чи розчісування волосся, зникає бажання з кимось зустрічатися і спілкуватися, ви закриваєтеся в собі. Також симптомами, притаманними для депресії, можуть бути:

 • тривожні і нав’язливі думки;
 • негативне ставлення до себе і до світу;
 • сентиментальність і плаксивість;
 • відчуття провини;
 • постійне відчуття втоми;
 • відсутність сексуального потягу;
 • головний біль та біль у м’язах.

Глибока і затяжна депресія

Із власної практики знаю, що більшість людей звертається до фахівця вже у стані глибокої і важкої депресії, оскільки або вважає, що може впоратися із симптомами самотужки, або взагалі не бажає із ними боротися, все більше занурюючись у прірву. По-перше, складно зібратися із силами й усвідомити, що в тебе хвороба, така сама, як інші фізичні захворювання, які необхідно лікувати. По-друге, самі симптоми захворювання, зокрема апатичність та брак сил, а ще якщо вони задавнені, відбивають будь-яке бажання боротися за себе і видряпуватися із депресії, кудись іти й щось робити. Тому дуже важливою у таких випадках є підтримка рідних та близьких, які мають не сваритися, не знецінювати складність симптомів, закидаючи, “підбери шмарклі, візьми себе в руки і повертайся до нормального життя”, а висловити емпатію і за допомогою правильних слів переконати відвідати психолога.

Методи боротьби з депресією

На жаль, препаратів, які можуть допомогти повністю позбутися депресії, немає. Спеціальні ліки, які називають антидепресантами, тільки полегшують хворобливі відчуття, знімаючи тривожність та заспокоюючи людину, щоб вона була здатна пройти курс у психотерапевта. Однак до них легко звикнути і важко знову почати жити без них, тому призначати такі медикаменти слід дуже обережно. 

Станом на сьогодні найкращим способом вилікувати затяжну депресію є поєднання психотерапії та медикаментів. Адже самими таблетками лікувати депресію немає сенсу – вони знімуть деякі симптоми, та аж ніяк не допоможуть розібратися з причинами виникнення недуги, що є головним для її подолання. За допомогою курсу у фахівця-психолога можна здолати страхи і тривоги, панічні атаки, вирішити сімейні конфлікти і проблеми. Доказом цього є понад 300 клієнтів на рік, яким мені вдалося допомогти. 

Самому досить непросто зрозуміти, як вийти із депресивного стану. Втім боротися з недугою самотужки, на додачу до сеансів у лікаря, також потрібно, це однозначно допоможе в терапії і пришвидшить одужання. Ось вам кілька рекомендацій:

 1. Насамперед треба постаратися здолати апатичний стан. Якщо не хочете готувати їсти чи робити зарядку, спробуйте перебрати свій гардероб чи просто навести лад у шафах – просто викиньте весь одяг посеред кімнати і рано чи пізно вам доведеться його прибрати, щоб не перечепитися під час походу в туалет.
 2. Якщо є змога, заведіть або позичте у друзів якусь домашню тварину. Лікарі фіксують позитивні зміни, які відбуваються зі свідомістю хворих на депресію після контакту із собаками та котами, наприклад, зникає відчуженість і слабшають тривожні стани, особливо коли їх частіше гладити.
 3. Згадайте про справу, яка раніше приносила вам задоволення і якою давно не займалися: малювання, вишивка, танці, музика, навіть ліплення із пластиліну у молодших класах чи гра на приставці – будь-що, на чому ви можете “залипнути”, а отже відволіктися і заспокоїтися.
 4. Вигадайте собі мотивацію для одужання, наприклад, поїхати на відпочинок чи купити річ, про яку давно мріяли, записатися на курси, на які не наважувалися, тощо.
 5. Спробуйте проаналізувати стан, у якому перебуваєте, та свої відчуття і зрозуміти, через що у вас могла виникнути депресія, адже усвідомлення цього – це вже половина шляху до одужання.
 6. Якщо поряд є рідні та друзі, які хочуть вам допомогти і розуміють ваш стан, не цурайтеся їх і не відкидайте їхніх порад, просто поговоріть про те, що відчуваєте. Можливо, вони допоможуть вам зрозуміти причини вашої депресії та як її назавжди позбутися.

Можна назвати ще багато інших способів вийти з депресії, та найголовніший із них – не применшувати серйозності цієї хвороби і не недооцінювати її жахливих наслідків, здатних зруйнувати життя чи й зовсім його позбавити. Тож якщо помітили у себе хоча б кілька симптомів, схожих на важкий депресивний стан, не гайте часу і не думайте, що це “сезонне”, а проконсультуйтеся із фахівцем, який вас зрозуміє й допоможе.

Залишити коментар

Адреса
Адреса
м. Львів, вул. Чорновола 63, офіс 200
Телефон
Телефон
facebook
instagram
youtube
telegram
viber
Як вийти з депресії. Поради психолога