Як розвивати емоційний інтелект

Емоції супроводжують наше життя 24 години на добу, проте лише невелика частина людей вміє по-справжньому керувати ними. Такі індивідууми можуть не лише розуміти та аналізувати власні почуття, але і вміло розшифровувати думки та бажання інших. У чому секрет? Він криється у високому рівні емоційного інтелекту. 

Що таке емоційний інтелект? Це здатність приборкувати свої емоції та виявляти емпатію. Також це вміння розпізнавати та керувати особистими та чужими почуттями, відокремлювати негативні та позитивні враження, визначати персональне та суспільне сприйняття події. Це спроможність правильно й чітко відчувати ситуацію, бути стійким до стресу та негативних факторів.

У своїй книзі «Емоційний інтелект. Чому він може означати більше, ніж IQ?» Деніел Гоулман виділив 5 складових, які потрібно розвивати, щоб володіти такими навичками. Емоційний інтелект Гоулман включає:

 • усвідомлення – розуміння та аналіз своїх думок, почуттів та поведінки;
 • самоконтроль – вміння керувати своїми емоціями та собою;
 • самомотивація – здатність не зациклюватись на помилках і розвиватись; 
 • емпатія – розвиток розуміння чужих бажань та думок;
 • комунікативні навички – взаємодія з людьми за допомогою слів і дій.

Розвиток емоційного інтелекту допомагає не лише володіти емоціями, але і досягати успіху в особистому та суспільному житті. Дозволяє долати проблеми без стресу чи переживання, об’єктивно аналізувати та приймати рішення без непотрібних емоцій. Крім того, коли ви розвинете свій емоційний інтелект, то почнете жити з задоволенням, адже зможете краще розуміти свої бажання та цілі. Через емоції ми реагуємо на події, слова та обставини. Якщо їх не розуміти, те, що відбувається, буде спотворюватися. Наприклад, на роботі вам зробили зауваження, а ви почали сперечатися та конфліктувати. У результаті така поведінка призведе до неврозів, апатії та інших депресивних станів. Людина з розвиненим емоційним інтелектом реагує на причини, а не на дії чи емоції. Це допомагає правильно сприймати критику, розуміти інших і відповідати їм адекватно. 

Методики розвитку навичок контролю емоцій

Перш ніж зосереджуватись на питанні, як розвивати емоційний інтелект, потрібно визначити той рівень, який є зараз. Про низький показник свідчить те, що ви:

 • постійно ображаєтесь, не вмієте прощати інших;
 • часто думаєте, що вас не так зрозуміли;
 • не можете впоратися зі стресом;
 • не розумієте, що відчуваєте і чому;
 • критикуєте інших, безрезультатно сперечаєтеся;
 • боїтеся змін, довго адаптуєтеся до нового.

Люди, у яких низький рівень, мають проблеми з самооцінкою та спілкуванням, водночас вони більш скромні та неупереджено ставляться до оточення. Це загальні ознаки, впізнати в них себе може практично будь-яка людина, тому рекомендуємо пройти тест. Він дозволить отримати найбільш об’єктивну оцінку. Після його проходження можна приступати до вивчення питання, як підвищити емоційний інтелект. Відразу скажемо, це процес нешвидкий. Потрібно докладати зусиль та витратити час.

Як вже зазначалося, розвиток емоційного інтелекту відбувається через його основні складники. Тому необхідно насамперед удосконалювати їх:

 1. Усвідомлення. Розслабтеся, спокійно усвідомте свої емоції. Зрозумівши їхню природу, ви поступово розплутаєте клубок, визначите, чому вони з’являються. Коли у вас виникають ті чи інші почуття, негайно звертайте увагу на цю ситуацію й аналізуйте.
 2. Самоконтроль. Фіксуючи свої думки на папері, ви зможете зрозуміти, які події призвели до тих чи інших почуттів. Записуйте, як відреагували. Занотовуйте все – ситуації вдома та на роботі, раптові осяяння, тривоги та плани. Через деякий час ви виявите закономірності у поведінці. Відштовхуючись від них, почнете краще контролювати себе. 
 3. Самомотивація. Знайдіть те, що радуватиме вас у моменти смутку. Намагайтеся у будь-якій ситуації побачити хоча б маленький плюс. Ставте перед собою цілі, які вас по-справжньому надихають.
 4. Емпатія. Важливо розуміти проблему з позиції іншої людини. Ставтеся до оточення з повагою та розумінням, адже така поведінка повертатиметься бумерангом. 
 5. Комунікативні навички. Один із найважливіших аспектів емоційного інтелекту – взаємодія з людьми. Спілкуйтесь, вчіться без емоцій доносити свої ідеї, переконувати.

На відміну від IQ, який закладено генетично, людина може регулювати та підвищувати свій емоційний інтелект протягом життя. Це відкриває величезні можливості у сферах життя. Але пам’ятайте, для досягнення результату потрібні час та зусилля. Не хвилюйтеся, якщо через кілька тижнів тренувань не побачите змін. Регулярно записуйте емоції, знайдіть причини ваших почуттів, використовуйте запропоновані методики. Успіхів у починаннях!

Залишити коментар

Адреса
Адреса
м. Львів, вул. Чорновола 63, офіс 200
Телефон
Телефон
facebook
instagram
youtube
telegram
viber
Як розвивати емоційний інтелект