Як навчитись говорити “ні”

Спробуй зараз сказати «ні» – подумки чи вголос. Правда, легко? А якщо поставити перед собою друга, який кличе «потусити» з ним у день, коли жінка попросила забрати дитину зі школи, або чоловіка, який пропонує прогулятися ввечері, а тебе вже запросили подруги, яких бачиш зрідка? Тоді розриваєшся і робиш пріоритетною людину, яка тієї миті викликає в тебе більше емоцій, а ось іншій треба сказати «ні». І це ще банальний приклад, коли справді є обставини, які тебе виправдовують. Ти спробуй сказати «ні» мамі або тому, хто виявляє до тебе почуття.

Щоб розібратися в цій проблемі, треба знати причину. Найважче навчитися встановлювати свої межі комфорту емпатові. Він дуже добре відчуває біль іншої людини, тому готовий зробити все, щоб вона не страждала. Найпоширеніша причина з моєї практики – страх агресії. Робити все, що скажуть інші, людей також змушує самотність і низька самооцінка.

Здається, всі причини написав. А ось вихід один, і це не чарівна таблетка й не день роботи. Це покроковий шлях самовдосконалення. Він стає цілком реальним, якщо розбити його на шматки:

  1. Самооцінка. Це те, що можна виправити швидко: проговорити свої мінуси з психологом і дізнатися, звідки вони виникли. Бо якщо я вважаю себе тупим, то так явно хтось сказав мені раніше. Маючи здорову самооцінку, нам вже не страшно бути наодинці. А це – більше часу для саморозвитку.
  2. Пропрацьовувати травми з дитинства. Саме вони зазвичай є причиною страху бути відкинутим чи завдати комусь болю.
  3. Учитися вивільняти почуття та слова людям, із якими раніше цього не робили. Будь-яка придушена емоція нікуди не дівається: вона перетворює нас на невротиків.

Хтось, може, читає і думає, що це реклама послуг чи щось на кшталт цього. Насправді те, чим я займаюсь, є сенсом мого життя. Це те, чим я би займався навіть безкоштовно, якби фінансове питання було вирішене повністю. Мені дійсно хочеться, щоб люди робили вибір не через «А що скажуть інші?» та «Ой, та аби з ким, тільки б не самотність». Хочеться, щоб ви були щасливі.

Написаного вдосталь, щоб почати нове життя. Якби мені колись дали таку схему – зразу би поліз в ґуґл і шукав інформацію на кожен пункт. Люблю розвиватись. Кожна розвинена риса тягне за собою новий досвід, і світ стає кардинально іншим. Думки про самогубство стають смішними, бо у світі стільки ще чудового й нового!

Розвивайтесь. Змінюйтесь. Живіть.

3 коментарі до “Як навчитись говорити “ні””

  1. Хороший аналіз. Я з Вами згідна на всі 100 – мені важко казати людям – ” Ні”, бо я емпат і не хочу спричиняти біль іншим, а в інших випадках є люди яким я просто боюсь відмовити через страх агресії. Також у мене занижена само-оцінка і я боюсь що про мене подумають інші якщо я зроблю те чи інакше.

    Відповіcти

Залишити коментар

Адреса
Адреса
м. Львів, вул. Чорновола 63, офіс 200
Телефон
Телефон
facebook
instagram
youtube
telegram
viber
Як навчитись говорити “ні”