Як навчитись говорити “ні”

Спробуй зараз сказати «ні» – подумки чи вголос. Правда, легко? А якщо поставити перед собою друга, який кличе «потусити» з ним у день, коли жінка попросила забрати дитину зі школи, або чоловіка, який пропонує прогулятися ввечері, а тебе вже запросили подруги, яких бачиш зрідка? Тоді розриваєшся і робиш пріоритетною людину, яка тієї миті викликає в тебе більше емоцій, а ось іншій треба сказати «ні». І це ще банальний приклад, коли справді є обставини, які тебе виправдовують. Ти спробуй сказати «ні» мамі або тому, хто виявляє до тебе почуття.

Щоб розібратися в цій проблемі, треба знати причину. Найважче навчитися встановлювати свої межі комфорту емпатові. Він дуже добре відчуває біль іншої людини, тому готовий зробити все, щоб вона не страждала. Найпоширеніша причина з моєї практики – страх агресії. Робити все, що скажуть інші, людей також змушує самотність і низька самооцінка.

Здається, всі причини написав. А ось вихід один, і це не чарівна таблетка й не день роботи. Це покроковий шлях самовдосконалення. Він стає цілком реальним, якщо розбити його на шматки:

  1. Самооцінка. Це те, що можна виправити швидко: проговорити свої мінуси з психологом і дізнатися, звідки вони виникли. Бо якщо я вважаю себе тупим, то так явно хтось сказав мені раніше. Маючи здорову самооцінку, нам вже не страшно бути наодинці. А це – більше часу для саморозвитку.
  2. Пропрацьовувати травми з дитинства. Саме вони зазвичай є причиною страху бути відкинутим чи завдати комусь болю.
  3. Учитися вивільняти почуття та слова людям, із якими раніше цього не робили. Будь-яка придушена емоція нікуди не дівається: вона перетворює нас на невротиків.

Хтось, може, читає і думає, що це реклама послуг чи щось на кшталт цього. Насправді те, чим я займаюсь, є сенсом мого життя. Це те, чим я би займався навіть безкоштовно, якби фінансове питання було вирішене повністю. Мені дійсно хочеться, щоб люди робили вибір не через «А що скажуть інші?» та «Ой, та аби з ким, тільки б не самотність». Хочеться, щоб ви були щасливі.

Написаного вдосталь, щоб почати нове життя. Якби мені колись дали таку схему – зразу би поліз в ґуґл і шукав інформацію на кожен пункт. Люблю розвиватись. Кожна розвинена риса тягне за собою новий досвід, і світ стає кардинально іншим. Думки про самогубство стають смішними, бо у світі стільки ще чудового й нового!

Розвивайтесь. Змінюйтесь. Живіть.

3 коментарі до “Як навчитись говорити “ні””

  1. Хороший аналіз. Я з Вами згідна на всі 100 – мені важко казати людям – ” Ні”, бо я емпат і не хочу спричиняти біль іншим, а в інших випадках є люди яким я просто боюсь відмовити через страх агресії. Також у мене занижена само-оцінка і я боюсь що про мене подумають інші якщо я зроблю те чи інакше.

    Відповіcти

Залишити коментар

Підписатиcя на наші новини та заходи

Адреса
Адреса
м. Львів, вул. Чорновола 63, офіс 200
Телефон
Телефон
facebook
instagram
youtube
telegram
viber
Як навчитись говорити “ні”