Прокрастинація: що це, чому виникає та які наслідки

Вам знайома ситуація, коли важливі справи та рішення постійно відкладаються? Деколи полінуватися буває корисно, але якщо систематично відкладати роботу, це може призвести до серйозних неприємностей. В психології такий стан називають прокрастинацією.

Прокрастинація – це звичка відкладати важливі справи та рішення, натомість зосереджуючись на менш термінових, більш приємних і простих. Ви ніби відтягуєте час і намагаєтеся зайняти себе менш відповідальними та серйозними завданнями. Цей стан іноді називають паралічем рішень. 

Прокрастинація хоча б раз у житті трапляється з кожним. Наприклад, учень відкладає на потім вивчення довгого вірша, студент підготовку до іспиту, а офісний працівник – написання квартального звіту. Причини цьому бувають різні:

  • страх – ви настільки боїтесь не впоратися з завданням, що постійно його відкладаєте; 
  • складність – важливий проект потребує багато зусиль, а наснаги на його виконання у вас немає; 
  • некомпетентність – проект потребує виходу з зони комфорту та нових знань; 
  • успіх попереду – думка, що в останній момент завжди виходить зробити роботу швидко та якісно, зупиняє вас. 

Причиною також може стати невміння приймати рішення, страх важливих подій та змін (у тому числі позитивних), відсутність внутрішньої мотивації, нерозуміння негативних наслідків, перфекціонізм, виснаженість, відволікаючі фактори.

Здавалось би, відкладати неприємні та важкі завдання – це нормально. Проте не варто забувати про наслідки. Чим довше ви відкладаєте справи, тим більшими стають страхи і почуття провини, оскільки часу стає менше, а обсяг роботи залишається тим самим. Прокрастинація обмежує ваш потенціал, знижує моральний дух і призводить до депресії. Саме тому вкрай важливо вживати активних заходів для її запобігання.

Як боротися з прокрастинацією?

Прокрастинація – це пастка, в яку потрапляє багато з нас. Першим кроком до її подолання є визнання того, що ви на неї страждаєте. Після цього потрібно визначити причину. Можливо, ви сумніваєтеся у своїх здібностях і хвилюєтесь про невдачу, тому відкладаєте завдання та шукаєте втіху в роботі, яку, як вам здається, зможете завершити. Наступний етап – дія. Пропонуємо вам три вправи, як побороти прокрастинацію:

  1. Метод “з’їсти жабу”. Розпочніть зі створення списку своїх справ, далі розставте їх по важливості та складності. Жаба – це найважливіше та найскладніше завдання. Суть методу в тому, щоб “з’їсти” її першою. Поборіть у собі спокусу починати з легшого завдання. Вам в будь-якому випадку доведеться “з’їсти цю жабу”, тому краще зробити це одразу та забути як страшний сон. 
  2. Метод “помідора”. Розділіть найважливіше та найскладніше завдання на декілька етапів. Після встановіть таймер на 25 хв. Протягом цього часу повністю віддайтесь роботі, не відволікайтесь на телефон чи інші сторонні фактори. Коли 25 хв закінчиться, встановіть таймер ще на 5 хв і відпочивайте. Послухайте музику, випийте чаю чи кави. Працюйте в такому ритмі, доки повністю не виконаєте завдання. Так ви не втомитесь і будете більш продуктивними. 
  3. Метод “миша і швейцарський сир”. Уявіть, що ваш проект – це великий шматок сиру, а ви – маленьке мишеня. Звісно, одразу проковтнути весь шматок не вийде, але якщо прогризти дірочки з усіх боків, то з часом вийде повністю з‘їсти сир. Після кількох спроб ви вже краще зрозумієте суть проекту і сплануєте послідовність дій для його виконання. Маленькими кроками до великої цілі.

Якщо ви відкладаєте роботу, боячись, що не зможете виконати її ідеально, то найкорисніша порада – просто почніть діяти. Навіть якщо ви зробите щось не зовсім ідеально, це в будь-якому випадку краще неробства, а з кожним наступним кроком ви почуватиметеся впевненіше. І чим раніше ви почнете, тим більше часу залишиться на те, щоб виправити можливі помилки і виконати роботу по-справжньому добре.

Ще один дієвий засіб, як побороти прокрастинацію, – почати з чернетки. Працюючи над нею, ви не відчуватимете такого тиску, ніби виконували саме завдання, а отже, і почати буде простіше.

Прокрастинація та лінь: в чому різниця?

Різниця між лінню та прокрастинацією очевидна. Лінь – це відсутність бажання робити будь-що: від приготування сніданку або заняття спортом. Вона не викликає відчуття провини, є пасивною. В більшості стосується саме побутових справ. Що таке прокрастинація, ми вже з’ясували. Це заміщення важливих справ дрібними завданнями, можливо, приємнішими та простими, але від яких мало що залежить. Це активний процес, розпорошення себе та своєї енергії, створення видимості роботи. Схоже, що не сидів без діла, а результатів немає. Прокрастинація більше стосується навчання, роботи, особистого розвитку.

Прокрастинація – це звичка. Якщо протягом 21 дня (стільки часу потрібно для звикання до іншої моделі поведінки) планувати свої справи та виконувати завдання, поганої звички можна позбутись. Як подолати лінь? Варто мотивувати себе, нагороджувати за ефективну роботу та час від часу відпочивати. Час – найдорожче, що у вас є. Бережіть його для себе та близьких.

Залишити коментар

Адреса
Адреса
м. Львів, вул. Чорновола 63, офіс 200
Телефон
Телефон
facebook
instagram
youtube
telegram
viber
Прокрастинація: що це, чому виникає та які наслідки