Газлайтинг у стосунках

Газлайтинг — це відносно новий у психології термін, який позначає специфічну форму психологічного насилля, при якій одна людина маніпулює іншою із ціллю посіяти сумніви у її об’єктивному сприйнятті реальності. Основна ціль газлайтера заключається у тому, щоб посіяти у розумі своєї близької людини сумніви, заплутати її у тому, як вона пам’ятає ту чи іншу подію, як її інтерпретує, які висновки робить.

Таким чином одна людина пригнічує іншу і налагоджує психологічний контроль, який переростає у насилля. А жертва, у свою чергу, повністю підпорядковується цьому натиску і стає залежною особистістю, яка прагне відповідати тим неадекватним вимогам, які виставляє газлайтер.

Форми газлайтингу у стосунках

Найчастіше газлайтинг асоціюється саме із партнерством, тому він досить часто стає одним із елементів насилля у любовних стосунках. Використовують його ті, хто прагне до максимального контролю свого партнера. Двома найчастішими варіантами газлайтингу є:

  • жорсткі образи людини, які після справедливої негативної реакції супроводжуються фразами на кшталт: “Ти неправильно розумієш”, “Ти придумаєш сенс, який не вкладався у мої слова”, “Ти реагуєш якось неадекватно”;
  • подружня зрада, при якій жертва помітила що відбувається, але її наполегливо переконують у тому, що нічого не відбувається.

Ціль — подавити партнера, зробити так, щоб він почувався навіть винним через свою “неадекватність” сприйняття дійсності, неприємні запитання або дії.

Хто стає жертвою газлайтингу

Жертвами газлайтингу можуть бути будь-які люди, але по параметру частоти рейтинг такий:

  • жінки (начастіше);
  • діти (менш часто) — ними маніпулюють батьки і, рідше, друзі;
  • чоловіки (найменш часто).

Відповідно, маніпуляторами найчастіше виступають чоловіки, але ситуації можуть бути різними і орієнтуватися потрібно на конкретні умови взаємовідносин.

Основні стадії, які проходить жертва газлайтингу

Кожна жертва газлайтингу проходить декілька основних стадій:

  1. На першій вона заперечує поведінку аб’юзера, думаючи про те, що це одиничний інцидент, який не повториться і не вартий уваги.
  2. На другій стадії, після постійного психологічного тиску, вона починає сумніватися у особистому сприйнятті реальності, але все ще захищає поведінку газлайтера, сподіваючись на те, що зможе його змінити.
  3. На останній третій стадії жертва здається і починає вірити у правоту аб’юзера, а себе вважає винною у більшості спірних ситуацій.

Нажаль, як і у більшості видів психологічного насилля, у газлайтингу є дуже погані наслідки: від депресій і до тривожних розладів. Тому дуже важливо зафіксувати проблему як можна раніше і почати з нею боротися. А також бути готовим до того, що токсичні стосунки доведеться розірвати через неможливість перевиховання близької людини, яка звикла саме до подібної моделі співвідносин.

Залишити коментар

Адреса
Адреса
м. Львів, вул. Чорновола 63, офіс 200
Телефон
Телефон
facebook
instagram
youtube
telegram
viber
Газлайтинг у стосунках